D O M I N I K- K E R T É SZ E T örökzöldek-díszcserjék-dísz-és-gyümölcsfák

Válassza magyar termelők, hazai éghajlaton nevelt fáit, cserjéit, évelőit, örökzöldjeit!

Tavaszi teendők a kiskertben.

Legyünk önellátók, otthon is termelhetünk

paradicsomot,

vegyszermentes, sokkal finomabb, a munka meg szórakozás.

Az Interneten számtalan hasznos tanácsot találunk, az alábbi videó azoknak szól, akiknek nincs elegendő méretű kiskertje, vagy ragaszkodik a gyephez:

A legkülönbözőbb fajtájú, akár edényben is termeszthető palánták nagy választékban, baráti áron kaphatók! 

Kattints ide

 

A házikertben nélkülözhetetlen!

Rengeteg kárt okoznak a hangyák, és a levéltetűk. Ezek valahogy mindig együtt jelennek meg a fákon. Az éppen érni kezdő őszibarack fáimon, amikor már nem lehet permetezni rovarölő szerrel, megrágják a gyümölcsöt, és az már érés előtt el kezd rohadni. Reménytelennek tűnt a harc ellenük, mikor tavaly ajánlotta nekem valaki ezt a ragacsos csíkot. Tökéletes megoldásnak bizonyult, az idén már májusban feltettem a fákra, és érdekes mód nemcsak a hangyák, de a tetűk is elmaradtak. Ami még érdekesség, hogy a csíkokra rengeteg rovar felragadt, legyek, lepkék, stb., de egyetlen hangyát nem találtam. A magyarázat egyszerű: a hangyák annyira intelligensek, hogy érzékelve a veszélyt, messze elkerülik a csíkot. Az eredmény: kevesebbet kellett permeteznem, a gombás fertőzések is jóval ritkábban fordultak elő, lehet, hogy ezek terjesztésében is szerepet játszanak a hangyák. Mindenkinek ajánlom, még nem késő, a Gazda Boltokban megvásárolható.

ragacsos_csikcsapda.jpg


Ezt jó tudni!

A kertben a gyomokat még azelőtt távolítsuk el, hogy magot hoznának. A nyáron keletkező zöld kertészeti mellékterméket célszerű komposztálni. Ha folyamatosan szeretnénk zöldbabot, zöldborsót, mángoldot vagy hónapos retket szedni, még júniusban is vessünk.

A cseresznyét feltétlenül kocsánnyal szedjük le, a meggyet viszont nélküle, mert árthatunk a fának. A szőlő hajtásainak kötözését júliusig folytassuk,a virág nélkülieket törjük ki vagy vágjuk vissza 2-5 levélre.

Júniusi teendők: védekezés a darazsak ellen. A legegyszerűbb csapda: szűk nyakú üveget szörppel vagy gyümölcslével egyharmadig megtöltünk és a fára függesztjük. Védekezzünk a fákon, szőlőkön észlelt betegségek, kártevők ellen. Figyeljünk a megfelelő koncentrációra, és az élelmezésügyi várakozási idő betartására. Ne használjunk 25 Celsius-fok felett növényvédőszert, mert egészségre káros, és könnyen perzselést okoz.

Július:

A nyár folyamán folyamatosan örvendezhetünk munkánk gyümölcsének, hisz egy gondosan megtervezett kiskertből a család zöldség- gyümölcs igényének nagy részét kielégíthetjük. Egész júliusban végezhetünk másodvetést: salátát, uborkát, bokorbabot, céklát, nyári retket, de vigyázzunk, mert árnyékolás és rendszeres locsolás nélkül nem fognak kikelni.

A nyár legfontosabb ápolási munkája a talajlazítás. Kapálással sokáig megőrizhetjük a talaj nedvességtartalmát. A komposzthalmokat legalább egyszer forgassuk át, hogy időben megfelelő komposztunk legyen. A szőlő júniusban elkezdett munkáit júliusban is folytatnunk kell. Az öntözésnél a legfontosabb, hogy elegendő vizet kapjanak a növények, ezért javasolt a ritkább, de nagyobb vízadag kijuttatása.

A növényvédelemnél vigyázzunk, hogy az előírt várakozási időket és töménységeket pontosan tartsuk be.

A legtöbb gond a csigákkal van, melyek ellen különböző csapdákat (sörcsapda, hamu, mész) alkalmazhatunk, de a legbiztosabb a csigaölő granulátum kiszórása.

Aki szemezni szeretne, most itt az ideje, hogy a kedvelt fajtákat T-szemzéssel alanyra vagy más fajtára átörökítse.

A pázsitot rendszeresen locsoljuk, hetente nyírjuk, és szárazság esetén ne vágjuk túl rövidre.

 A fenti tanácsokat a MI ÚJSÁG, DIÓSD? kiadványban találtuk, S.I. írásában.

 

Néhány trükk, hogy tovább bírja és finom maradjon a friss zöldség, gyümölcs

Nem mindegy, hova teszed, de az sem, hogyan.

Általános szokás, hogy minden ennivalót azonnal besuvasztunk a hűtőbe bevásárlás után, a friss zöldséget, gyümölcsöt is beleértve. Ez nem tesz jót neki, ahogyan az sem, ha az érzékeny árut kitesszük az ablakba a tűző napra. De akkor mi a helyes eljárás? Megmondjuk.

1. A paradicsomot a polcra, hajtással fölfelé, aztán lefelé
Sem a hűtőbe, sem az ablakba, hanem lehetőleg száraz, hűvös helyen egy polcra tegyük a paradicsomot. Ha még megvan a hajtása, akkor azzal fölfelé, hogy ne dörzsölődjön össze az egyes adarboknak ez az érzékeny területe. Ha már elvesztették hajtásukat a paradicsomok, akkor viszont fordítsuk őket lefelé, hogy ne kerüljön bléjük levegő és ne távozzon nedvesség.

2. Mennyi ideig melegítsük az epret?
Azt tudjuk, hogy ha leforrázzuk az epret, aztán megszárítjuk és behűtjük, lelassítjuk a penészedési folyamatot. (Előbb-utóbb mindenképpen penészedni kezd, ezért meg kell enni, amíg lehet.) De ne úgy együk az epret, hogy kikapjuk a hűtőből, és már rakjuk is a szánkba. A hideg tönkreteszi az ízeket, míg a meleg fokozza az élvezetet (aki szedett és evett már napsugaras időben epret, az most hevesen bólogat). Készüljünk rá az élvezetre, vegyük ki az epret a hűtőből, hagyjuk egy órát melegedni, és akkor pakoljuk a szánkba.

3.  A szőlő egy hétig eláll, de a magyart jobb gyorsan megenni
A friss, magyar szőlőt jobb minél hamarabb megenni, mert akkor élvezhetjük igazán a zamatát. Más a helyzet a szezonon kívül vett mediterrán, sőt, közép- vagy dél-amerikai szőlővel, mert cinikusan azt mondhatjuk, hogy ennek már majdnem mindegy. A szállítás miatt ugyanis sokat veszít az élvezeti értékéből, ezért fóliában vagy papírban egy hétig is kuksolhat a hűtőben, különösebben nem ártunk már neki vele.

4. Tápláljuk a spárgát
Ez a remek, vitamindús zöldség bögre vízbe állítva egész napokig elvan anélkül, hogy elkezdene fonnyadni. Ha ez mégis bekövetkezett volna, életet lehet lehelni bele úgy, hogy nedves törlőkendőbe tekerjük. 30 perc alatt jól megszívja magát nedvességgel, és máris lehet rágcsálni vagy forró vízbe/zsírba dobni.

5. A citrusféléket se hűtsük agyon
A narancs, a citrom meg a grépfrút is olyan kényes termény, mint az eper, vagyis szobahőmérsékleten az igazi. Ha azt akarjuk, hogy lédúsak és zamatosak maradjanak, ne hűtsük őket sokáig - bár jól elállnak -, és fogyasztás előtt mindenképpen hagyjuk kicsit melegedni őket. Van olyan iskola, amely szerint pár perc mikrózással gyorsan elérhető a kívánt állapot, de a legújabb kutatások szerint a mikrohullámok roncsolják a sejteket, így hazavágjuk vele az antioxidánsok és vitaminok jó részét.

Fokhagymából, chili paprikából is készíthető rovarölőszer! Nem kell a vegyszer...

 

 

 

b_200_200_16777215_00___images_watermarks_a_a_rovarolo_foki.jpgA fokhagyma spray (áztassunk 3 gerezd fokhagymát kevés napraforgóolajban 24 órán át és aztán adjuk ezt kb. fél liter vízhez, mely így szappanszerűen fog oldódni. Rázzuk össze 5-6 szor és permetezzünk ezzel), segít csökkenteni a poloskák és a mozaikos hátú zöldségbogarak számát.

 

 

 

A paprika spray (a csésze friss chili paprikát pépesítsünk el fél csésze szárított paprikával és egy csésze vízzel.) segít kordában tartani a hernyókat és szövőpilléket.

Az író spray (negyed csésze írót és 2 csésze lisztet összekeverünk 5 liter vízzel) segít távol tartani az atkákat, melyet a levelek alsó részére kell permetezni minden második nap.

A vöröshagyma spray szintén hasznos a pajzstetvek, tripszek, levéltetvek, és atkák ellen.(oldjunk 500 ml forralt vizet 1 kg hámozatlan vöröshagymára és hagyjuk rajta kb.20 percig. Lehűlés után, leszűrve lehet vele permetezni).

Tűzrakóhelyekről származó fahamuból készült oldattal féken tarthatók a levélevő fülbemászók, szöcskék és sáskák. Néhány kertész ajánlja az mosószerek oldatát is, melyek jó általános rovarölők lehetnek.

Amíg a kémiai rovarölők, főleg a szisztematikus hatásúak (pl. a Malathon vagy a Maldison) teljes levélhullást eredményezhetnek, addig a közepesen gyenge változatok, mint pl. a Neem-fa olaja ennek veszélye nélkül is használható. Ez az olaj széles körben elterjedt rovarölőszer Indiában, beleértve a gabonafélék zsizsikmentesítését is. Ezt egy indiai fa a Neem fa (Azadirackta indica) leveléből készítik. Ahogy a legtöbb Hibiscus nevelő valószínűtlen, hogy hozzájut ehhez a fához, inkább ennek olaját kell beszerezni, és feloldani 1:200 arányban meleg vízben. Ez az oldat nem tárolható, és csak egyszer használható fel. Biztonságosan befújható vele minden növény, és a rajta levő összes szívó és rágó kártevő, mivel nem károsítja a természetes ragadozókat és az emberi egészséget, és korai időszakban alkalmazva megakadályozza a peték lárvává alakulását is a legtöbb rovarnál.(sajnos tudomásom szerint ez a készítmény csak az USA-ban kapható) Legyünk óvatosak minden ilyen keverékkel. Bár ezek biztonságos keverékek, ne tároljuk öket élelmiszerek közelében, címkézzük fel a tároló edényeiket és tároljuk őket távol az egyéb konyhában felhasznált alapanyagoktól.

Szintén használhatunk csapdákat is. Vágjunk egy tenyérnyi fehér vagy sárga kartonlapot és kenjük be vazelinnel. Szögezzük vagy akasszuk a bokrok szárára. A rovarkártevőket, főleg az éjjel repülőket odacsalogatja, és gyorsan odatapadnak. Ez egy egyszerű eszköz a helyi rovarpopuláció féken-tartására. Próbáljuk ki és meglátjuk, mennyi rovar beleragad a csapdánkba. A csapda különböző célokból készülhet, levéltetvek ellen bekenhetjük cukoroldattal vagy élesztőkivonattal is.
Egy másik nem mérgező ajánlat az oldott élesztőkivonat szétpermetezve kis mennyiségben a kertben, mely magához vonzza a természetes ragadozókat melyek elpusztítják a levéltetveket.

Egy könnyen használható recept Ausztráliából származik, mely egyenlő rész növényi olajból, és folyékony mosószerből áll feloldva kb. 1 liter vízben. Ez, beszámolók szerint segít megölni vagy legalábbis távol tartani a kártevőket.

 

 

 

Figyelmeztetünk ugyanakkor mindenkit, hogy ezek a természetes szerek nem képesek teljesen elpusztítani a kártevőket, de látható számukat lehet velük vegyszerek nélkül csökkenteni. Alkalmazva ezeket a módszereket természetes egyensúly tartható fenn, a megjelenő kártevők és természetes ellenségeik között. Ha teljesen kiirtjuk a kártevőket - melyek egyben a ragadozóik tápláléka is - felborul ez az egyensúly, és a ragadozok eltávozásával egy későbbi fertőzés esetén hirtelen nagy mennyiségben tudnak a kártevők elszaporodni.

 

 

 

Mindenről Mindenkinek

 

 

 



 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 Jelszavunk:

 

 

 

 A kertészkedők tovább élnek!

 

 

 

  Olvassa el a National Geographic ide vonatkozó cikkét!

 

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 35
Tegnapi: 62
Heti: 267
Havi: 219
Össz.: 122 901

Látogatottság növelés
Oldal: Hasznos ötletek kertészkedőknek
D O M I N I K- K E R T É SZ E T örökzöldek-díszcserjék-dísz-és-gyümölcsfák - © 2008 - 2024 - dominik-kerteszet.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »