D O M I N I K- K E R T É SZ E T örökzöldek-díszcserjék-dísz-és-gyümölcsfák

Válassza magyar termelők, hazai éghajlaton nevelt fáit, cserjéit, évelőit, örökzöldjeit!

vendegek_koszontese.jpg

 Mit tegyünk október-novemberben a kiskertünkben?

 

Az ősz még nem jelenti a kerttulajdonosoknak, hogy ölbe tett kézzel élvezhetik az utolsó napsugarakat. Az októbert intenzíven azzal kell tölteni, hogy a kertet télállóvá tegyük, hogy a növények a hideg évszakot is sértetlenül túlélhessék.

 

Az egzotikus dézsás növények például nagyon érzékenyek a hidegre, és ezért be kell vinni őket a házba. Sok díszcserjének és fának az ősz az ideális ültetési ideje, mert ekkor fejlődnek legjobban. Ebben a hónapban véget ér a betakarítási szezon, sok gyümölcs- és zöldségfajtát akár több hónapig is tárolhatunk a hűs pincében.

 

A levél rendszeres eltávolítása

 

Sajnos az ősznek megvannak a hátrányai is. Amilyen szépek a színes levelek, amikor lehullanak a fákról, a kerttulajdonosoknak okoznak némi problémát. Mivel a levelek többnyire az előkertekbe és a füves területekre hullanak, lehetőleg mielőbb tenni kell valamit. A fű nagyon gyorsan megrothad az avar alatt. A sövény tetejéről is el kell tüntetni a leveleket, mert ez is könnyen rothadásnak indul, ezen kívül nem jut elegendő fény a megfelelő helyekre, így a növekedést is akadályozhatják.

 

A kert téliesítése

 

Októbertől a hőmérséklet főleg éjjel csökkenhet nagyon erősen, ezért ne várjunk sokáig a télvédelemmel. Különösen az évelő növényeknek van szükségük erre. Ez azt jelenti, hogy esetleg vissza kell őket vágni és hideg időben letakarni. A nagyon érzékeny növényeket melegebb helyre kell vinni.

 

Az ágyások előkészítése következő évre

 

Amennyiben jövő tavasszal új ágyásokat szeretnénk létrehozni, már ősszel meg kell kezdeni a megfelelő előkészületeket. Az új ágyásokat először mélyen fel kell ásni, majd a talajt feljavítani. Ha túl agyagos, javíthatjuk némi homokkal, ezen kívül tápanyagokkal láthatjuk el pl. komposzt formájában.

 

Utolsó betakarítás ebben az évben

 

Idén utoljára kerül sor a kertben betakarításra. Ideje kiszedni a gumós zellert, a céklát, valamint leszedni az uborka, a paradicsom és a padlizsán utolsó példányait. A metélőhagymát is teljesen szedjük le a tél beállta előtt.

 

 

 

Ősszel is ültethetünk gyümölcsfákat tanácsolják a székelyek! (Erdély ma)

 

 Októberre már majdnem minden kerti terményt betakarítottunk, teendők inkább a gyümölcsfák körül akadnak.

Egy lemosó permetezést érdemes ekkor beiktatni, hiszen tavasszal sokszor nehéz alkalmas időpontot találni rá. Szakértők szerint ezt még a teljes lombhullás előtt kell elvégezni, hogy a lehullott leveleket is fertőtlenítse a permetlé. Kiskertek­ben ajánlott a lehullott leveleket összegereblyézni, elégetni, ezután kezelhetőek hatásosan a fák. Nagyon későre nem jó halasztani a permetezést, mert a kórokozók késő ősszel, már felkészülve a télre, jobban ellenállnak a gombaölőnek is. Általában réz és kén hatóanyagú sze­reket ajánlott használni, olajossal csak három-négy éven­te tanácsos lemosásszerűen permetezni.

Ilyenkor jön el a gyümölcsfák vagy bogyósok telepítésének ideje is. Az ültetőgödröt a tervezett telepítést megelőző hónapban célszerű kiásni, az sem baj, ha közben elvonul egy tél, s csak tavaszi ültetésre kerülhet sor. Két dologra azonban mindig érdemes figyelni: az ültetést megelőzően kerüljön a gödör aljára egy jókora lapátnyi szerves trágya, és a talajlakók ellen használjunk rovarölő szert.

 

 

 

 

 

 

 

Mielőtt a csemetét beillesztenénk a gödörbe, fedjük be egy halom földdel a trágyát, s erre szórjunk talajfertőtlenítőt. Ennek beszerzése a legnagyobb feladat, mert számos e célra alkalmas rovarölő szert már kivontak a forgalomból.

A gyökér ültetés előtti metszéséről megoszlik a szakemberek véleménye. Elfogadott, ha a megtört gyökérszálakat lemetsszük, s egyik-másik ép gyökér végéből is lecsípünk egy keveset.

 

 

 

 

 

 

 

Hamarosan időszerű a csonthéjas gyümölcsfák virágfertőző moníliás betegsége elleni védekezés

 

 

 

Ez a cikk jövő tavaszra ismét aktuális lesz!

 

 

 

  Mit tanácsol Dr. Némethy Zsuzsanna ny. egyetemi adjunktus:

 

 

 

 Míg korábban elsősorban a meggyfákat fertőzte a Monilia laxa nevű gomba, az utóbbi években az őszi- és kajszibarack, a cseresznye, a szilva és a mandulafákon is súlyos elhalásokat okoz.

 

 

 

 Az elmúlt években megjelent hazánkban is egy másik új Monilia faj is, a Monilia fructicola, mely életmódját tekintve szinte azonos a Monilia laxa-val, mindkét betegség tünetei megegyeznek.

 

 

 

Hol telelnek a gombák? A kórokozó a fertőzött fa kérgén, és annak repedéseiben apró, 1mm-es szürke színű gombatelepeken, valamint a fán maradt, összeszáradt gyümölcsmúmiákon.

 

 

 

 Mikor fertőzi a gomba a fákat?

 

  A csonthéjas gyümölcsfajok virágzásakor, amikor a virágbimbók szirmai kinyílnak. A gomba spórái (konídiumai) az áttelelt telepeken fejlődnek, a szél segítségével terjedve a virágok nedves bibéjére jutnak, ott kicsíráznak, és behatolnak a virágba. Kajszibaracknál a virágszirmokról is megindul a fertőzés. A virágokból a gombafonál tovább nő, behatol az éppen kifejlődő hajtásba, majd onnan a vesszőbe, a vastagabb ágakba, végül a fatörzsbe.

 

 

 

 Miről ismerhető fel a betegség?

 

 A virágzó gyümölcsfákon egyes virágfürtök, majd később azok sokasága hirtelen lankadni kezd, hervad, elhal. Az elhalt virágfürtök a fa koronáján fennmaradnak, még ősszel is láthatóak. A virágfürtök melletti fiatal hajtás is hasonló lankadási, hervadási, elhalási tüneteket mutat. A vesszőn sorban elszáradnak a virágzatok és hajtások, gyakran sárgás színű mézgacseppek is fejlődnek.

 

 

 

 Milyen időjárási viszonyok kedveznek a betegség kifejlődéséhez?

 

 

 

 A kórokozó fertőző spóráinak nedves, ködös körülményekre van szükségük a csírázásukhoz. A fertőzés helye a virágok bibéje. Csak a kinyílt virágok bibéjén keresztül jut be a gomba a virágba, tehát csak a virágzás ideje alatt történhet meg a fertőzés. Minden olyan környezetei tényező, mely a gyümölcsfák virágzási folyamatát meghosszabbítja, elnyújtja, kedvez az erősebb fertőzés kialakulásához. A hűvös, párás, gyakran megeredő esők után súlyos járványok alakulnak ki, ilyen időszakban a fák kémiai védekezések nélkül nem védhetők meg.

 

 

 

 Milyen szabad forgalmú szerek hatásosak a gomba ellen?

 

 

 

 A több évtizedig használt és ismert kontakt hatású kaptán hatóanyagú Orthocid, Merpan és Captan gombaölő szereket évekkel ezelőtt átsorolták a legszigorúbb növényvédő szer forgalmi kategóriába (I.): csak felsőfokú növényvédelmi végzettséggel rendelkező növényorvosok irányításával használhatók. Házi kerti kertészkedők nem vásárolhatják meg.

 

 

 

 A leghelyesebb, ha szakboltokban, a szakember tanácsát kikérjük. 

 

 

 

 Tartósan esős, hűvös időjárás esetén, amikor a virágzás elhúzódó, és a fertőzés feltételei folyamatosan fenn állnak, kellő védettséget csak a mélyhatású és/vagy szisztemikus hatású gombaölő szerek nyújtanak.

 

 

 Hányszor és mikor permetezzek?

 

  Javasolt permetezési időpontok:

 

 -  fák virágzásának kezdetén,

 

  -  tömeges virágzáskor

 

  -  virágzás végén, sziromhulláskor.

 

 A permetezések között 7-9 napnál hosszabb időszak ne teljen el. Javasolt a gombaölő szerek váltása, cseréje. Azonos gombaölő szerrel 2 alkalomnál többször ne kezeljük fáinkat!

 

  Mit csináljak, ha a kezelések ellenére vessző- és ágelhalás lép fel?

 

  Gondos kezelések ellenére is előfordulhat, hogy a fertőzött hajtásból a gomba a fás részekbe is tovább nő, és ágelhalást okoz. Ekkor már csak a csonkolás a megoldás: a beteg, elhalt ágrészt 20-30 cm-es egészséges ágrésszel együtt le kell fűrészelni az észlelés után minél előbb. A friss metszési felületet sebkezelő szerrel be kell fedni. Az elhalt vesszők, fás részek csonkolását tavasz végén, majd nyáron folyamatosan végezzük, ne várjunk vele, mert a gomba napról napra nagyobb ágrészt fertőzve halad a fa törzse felé.

 

 

 

  A gyümölcsfák metszési időpontja.

 

  

 

 A gyümölcsfák metszése munkaigényes és szakértelmei igénylő munka. Kezdő kertészkedők sokszor ok nélkül félnek is tőle. Az eredmény nem csak azon múlik, hogyan csináljuk, legalább olyan fontos, mikor végezzük el. Ez utóbbira szeretnénk most egy kicsit részletesebben kitérni.

 

 

 

 Mindenkit megnyugtatunk, még nem késtek el vele!

 

   Az utóbbi évtizedekben, főként a nagyüzemi ültetvényekben a nyugalmi időszak alatti metszés terjedt el. Ennek főként munkaszervezési okai voltak, nyáron nem jutott rá idő. A kiskert tulajdonosokat erről lebeszélném. A kerti munka legyen szórakozás, így a kellemes, melegebb időt válasszuk, nemcsak nekünk, de gyümölcsfáinknak is jobb.

 

  

 

Akár ősszel, akár tavasszal telepítjük a gyümölcsfa oltványokat, ne nyúljunk hozzájuk addig, míg tavasszal a nedvkeringés meg nem indul, és a rügyek duzzadni nem kezdenek. Ez általában a március közepe és április közepe közötti időszakra esik.

 

 

 

Mikor metsszük a csonthéjasokat? Ebbe a csoportba tartoznak a kajszi, az őszibarack, a szilva a cseresznye, a meggy és a mandula. Télen ezeknél a gyümölcsfajoknál semmilyen metszési műveletet ne végezzünk. Télen, a sebeken át fertőznek ugyanis azok a kórokozók, amelyek a csonthéjasok gutaütéses, ágrákosodásos pusztulásáért leginkább felelősek.  Ha ezek a gombák vagy baktériumok bejutottak a fák szöveteibe, onnan nem tudjuk őket kiirtani, és a fák lassú halálra vannak ítélve. A legérzékenyebb a kajszi és az őszibarack. A téli metszésnél nem tudjuk megakadályozni a fertőzést.  Mikor metszhetjük ezeket a fákat? Két időpont is lehetséges. Az egyik tavasszal virágzás előtt vagy akár virágzás közben, a lényeg az, hogy minél közelebb legyünk a virágzáshoz, és ne kezdjük el a munkát március 10. előtt. Ekkor a gutaütés kórokozói már nem fertőzőképesek. A másik alkalmas időpont a termő fáknál nyáron van, közvetlenül a szüret után, de szeptember 10-ig fejezzük be mert ezután ismét erősödik a fertőzés veszélye.

 

  Az almatermésűek, az alma, a körte, a birs és a naspolya fák kevésbé érzékenyek a metszési időpontra. Őket tehát télen is metszhetjük, de csak azokon a napokon, amikor fagypont felett van a hőmérséklet.

 

  Bármelyik időpontban metszünk is, ne feledkezzünk meg a sebek gondos kezeléséről valamilyen sebzáró anyaggal.

 

 

 

 

  Segítség a vásárláshoz.

A kertészkedés, a növények szeretete nem csak hasznos, de néha költséges is. Nehezen lehet ellenállni, ha egy gyönyörű virággal, egy ritka, egzotikus fával vagy cserjével hoz össze a jó sorsunk. Néha mélyen bele kell nyúlnunk a zsebünkbe! De erre is van egy ajánlatunk, kattints

 ide!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jelszavunk:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A kertészkedők tovább élnek!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Olvassa el a National Geographic ide vonatkozó cikkét!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOGY TUDSZ PÉNZT KERESNI AZ INTERNETEN?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kezdő vagy, esetleg már régóta próbálkozol MLM-mel, sőt már sikeres is vagy?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ingyenes tanácsadás fél órában!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne hagyd ki!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ha tetszett a videó,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

itt még több információt kapsz 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 32
Tegnapi: 62
Heti: 264
Havi: 216
Össz.: 122 898

Látogatottság növelés
Oldal: Aktuális teendők a kiskertben
D O M I N I K- K E R T É SZ E T örökzöldek-díszcserjék-dísz-és-gyümölcsfák - © 2008 - 2024 - dominik-kerteszet.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »